Aktualności

Będzie łatwiej budować

Mają zniknąć pozwolenia na budowę. W zamian wymagana będzie rejestracja inwestycji – to pomysł rządu na więcej mieszkań.

„Rz” dotarła do pakietu ustaw budowlanych, które przygotowuje rząd. Już w kwietniu propozycje mają trafić do konsultacji społecznych.

Zmiany są rewolucyjne. – Chcemy uprościć formalności budowlane – wyjaśnił Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury.

Żadna inwestycja nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Nie ma znaczenia, czy chodzi o dom jednorodzinny, sklep, fabrykę czy też szkołę. Na terenie objętym miejscowym planem wystarczy, że inwestor złoży w starostwie wniosek o rejestrację wraz z projektem i oświadczeniem, że ma prawo do gruntu.

Urzędnicy będą mieli 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Za każdy dzień spóźnienia zapłacą 500 zł kary czekającemu inwestorowi.

Prostsze mają być też końcowe formalności budowlane. Nie będzie bowiem pozwoleń na użytkowanie. Wszystkie budowy będą się kończyły rejestracją u inspektora nadzoru budowlanego. Znikną też obowiązkowe kontrole przed oddaniem obiektu.

Pomysły te inwestorzy oceniają bardzo ostrożnie. – Koncepcja jest dobra, ale w cuda nie wierzę – mówi Józef Wiśniewski, który buduje na przedmieściach Warszawy. Samo załatwienie wszystkich formalności zajęło mu prawie dwa lata. – Gdyby udało się skrócić ten czas o połowę, byłby to sukces – twierdzi.

Zdaniem dewelopera Marka Poddanego przede wszystkim trzeba ograniczyć swobodę urzędników. W tej chwili jest ona zbyt duża.

Renata Krupa-Dąbrowska 31-03-2008, ostatnia aktualizacja 31-03-2008 02:54

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...